Sign up for Exclusive Offers

Ask us about

Free shipping & Ship to Store

Search

Shopping Mall Math Ebook

Details
Practical life skills!

In each of the 25 lessons in this learning unit, students are presented with a graphic illustration of a storefront window display. The drawings feature various items and their prices. It’s just like window shopping!

Example:

The ACME camera in the display case shows a selling price of $37.50. The film runs $3.60 a roll. If you buy the camera and two rolls of film, how much would you spend?

The exercises ask a variety of addition, subtraction, and multiplication questions and provide a fun and practical way to improve math skills.

Shopping Mall Math Ebook

product code: 9781596396845

view product details

Member Price: $8.81

Non-Member: $9.79
 

+

Please note
Ebooks are final sale.

FREE delivery on orders over $100

Spend $100 or more and get FREE shipping or
get $10 flat-rate shipping

Quick Overview

Practical life skills!

In each of the 25 lessons in this learning unit, students are presented with a graphic illustration of a storefront window display. The drawings feature various items and their prices. It’s just like window shopping!

Example:

The ACME camera in the display case shows a selling price of $37.50. The film runs $3.60 a roll. If you buy the camera and two rolls of film, how much would you spend?

The exercises ask a variety of addition, subtraction, and multiplication questions and provide a fun and practical way to improve math skills.

People who bought this also bought...

Please wait...